Všechny články

Článek Apple vrací úder

Proč je tak nebezpečné útočit na větší soupeře a proč nedotknutelní zůstanou nedotknutelnými.

Autor:

 

Inovace jako cesta k novým trhům

Na současných přesycených trzích je velmi obtížné přijít s něčím novým a vytvořit tak trh zcela nový. Téměř všechny společnosti se tak spíše zaměřují na urvání co největšího podílu na existujícím trhu na úkor ostatních hráčů. Společnost Apple se však tomuto pravidlo poměrně úspěšně vymyká. Ať už se jedná o trh s hudebními přehrávači, dotykovými telefony či tablety.

Ostatním společnostem, které touto inovační silou nedisponují, nezbývá než těchto trhů co nejrychleji využít a pokusit se oslovit svou cílovou skupinu pomocí zdůraznění drobných rozdílů jejich produktu.

 

Role srovnávání v rozhodovacím procesu

Lidé se za předpokladu absolutní racionality rozhodují na základě nákladů příležitosti. V ideálních podmínkách tedy člověk při koupi srovnává mezi různými variantami a vybírá tu nejoptimálnější. Druhá nejlepší varianta je pak oním nákladem příležitosti.           

Tento model má do reality velmi daleko z důvodu iracionality chování spotřebitelů. Nejdůležitějším nástrojem při rozhodování však zůstává metoda srovnávání. Hodnota peněz je relativní a proto se vždy při koupi spoléháme na porovnání kvalitativních, kvantitativních a cenových rozdílů produktů.

 

Srovnávací reklamy

Jak vyplývá z předchozího odstavce, jedním z nejúčinnějších nástrojů reklamy je právě srovnávání. Ve všech vyspělých zemích je však jakákoliv reklama přímo či nepřímo srovnávající produkt s konkurenčními či reklama poškozující dobré jméno konkurenta považována za nekalou soutěž a je legislativou zakázána.

Společnost Research In Motion Limited prodávající své produkty pod značkou BlackBerry si však z toho těžkou hlavu nedělá a nedávno vypustila na veřejnost reklamu, která nepřímo, avšak velmi agresivně útočí na společnost Apple.

Krátký spot na nový dotykový telefon BlackBerry, ve kterém ostružina (anglicky blackberry) rozstřelí jablko (apple), má zcela určitě potenciál virální reklamy.

 

 

Apple vrací úder

Tento spot by však nebyl sám o sobě natolik zajímavým, abychom o něm na GrowJOB psali. Velmi zajímavý a originální je však způsob, jakým společnost Apple na tento útok zareagovala. Protiútokem!

Společnost Apple tak velmi brzy vypustila na veřejnost video, které je téměř totožné s původním videem, avšak s jedním drobným rozdílem.

 

 

Stačila dvě slova – „Simple facts.“ – aby se slova o nedotknutelnosti BlackBerry stala zcela irelevantní. „Don’t compete with your rivals make them irrelevant.“ (tedy „Nebojujte s konkurenty, učiňte je bezpředmětnými.“). Tato slova pocházející z knihy Blue ocean strategy uvedený případ krásně charakterizují.

BlackBerry však nemusí věšet hlavu. Ačkoliv jejich image utrpěla, bez spotu společnosti Apple by se o jejich novém telefonu dozvědělo mnohem méně lidí. Apple je však vítězem na celé čáře. Už tak dokonalá image této společnosti se ještě upevnila a Apple opět potvrdil svou nedotknutelnost.

 

Když David pokořil Goliáše

Útok na obra však nemusí vždy končit prohrou. Stačí se podívat právě do historie Apple. Počátkem 80. let, kdy společnost Apple vstupovala na trh, byla za nedotknutelnou na trhu s počítači považována společnost IBM s téměř stoprocentním podílem. Steve Jobs si však usmyslel, že tohoto obra porazí.

V roce 1984 byl odvysílán reklamní spot na produkt Macintosh. V něm byl zobrazen svět ovládaný „Velkým bratrem“, tedy IBM. Velký bratr je však poražen a se slovy „And you’ll see why 1984 won’t be like ‘1984’“ čerpající z Orwellova díla „1984“ nechává reklama diváka v němém úžasu.