Náhled Domů

Ariadne3.1 » Články: Firemní rozvoj » První zaměstnanci, až potom zákazníci - hlavně ve službách /article-corporate/prvni-zamestnanci-az-potom-zakaznici

Menu Menu


První zaměstnanci, až potom zákazníci - hlavně ve službách

Otevřít

První zaměstnanci, až potom zákazníci - hlavně ve službách

Podnikání se dá představit jako matematická rovnice. Spokojený zákazník a profit je její pravou stranou, která se rovná té levé - kombinaci faktorů podnikání.

 

Pokud chce firma ovlivnit svůj úspěch, musí se soustředit a správně porozumět levé straně. Ta je v každém odvětví trochu jiná. U montážní fabriky bude důležitá produktivita linky, dobrá organizace práce či nízká zmetkovitost. Například ve službách je levou stranou rovnice firemní kultura a design služby. Jinými slovy, angažovanost, proaktivita a přístup zaměstnanců k práci radikálně ovlivňuje kvalitu služby. Zároveň je potřeba mít správně nastavený design služby - procesy, efektivitu, zákaznickou zkušenost. 

 

firemní kultura x design služby = SKVĚLÁ SLUŽBA

 

Pokud chtějí firmy vytvářet skvělou službu, tak je potřeba pracovat na vztahu vlastních zaměstnanců k práci a značce. Ukazuje se, že se podle firemní kultury se dá predikovat zákaznická zkušenost. Lindsay McGregor a Nell Doshi analyzovali letecké odvětví, kde měřili angažovanost zaměstnanců (total motivation factor) a zákaznickou zkušenost u amerických společností. Výsledkem je graf, který ukazuje korelaci mezi angažovaností a zákaznickou satisfakcí.

 


V pravém horním rohu (vysoká angažovanost a zákaznická satisfakce) se objevuje společnost Southwest Airlines, která v 70. letech byla průkopníkem nízkonákladových letů a o které vyšlo mnoho případových studií v kontextu firemní strategie, ale i firemní kultury. Southwest Airlines se od začátku svého působení soustředila na firemní kulturu a staví svou službu na třech srozumitelných hodnotách (přátelskost a smysl pro humor, spolehlivosti letů v kontextu dodržování přesných časů a nízkonákladovost). Pokud si zadáte název této firmy na Youtube, tak jedno z prvních videí je stevard, který kreativně a vtipně rapuje často nudné hlášení ohledně pravidel letu.


Naopak na opačné straně grafu (nízká angažovanost a satisfakce zákazníků) je společnost United Airlines, v souvislosti s ní si možná vzpomenete na aféru, která v roce 2017 proběhla v médiích a na sociálních sítích. Jeden z cestujících na mobilní telefon natočil, jak zaměstnanci této společnosti surově vytahují z letadla jednoho z pasažérů (později se ukázalo, že to byl doktor), kterého u toho fyzicky zranili. Ten měl přitom legitimně zaplacenou letenku, avšak své místo nechtěl dobrovolně uvolnit. Po zveřejnění tohoto videa na sociálních sítích a v médiích klesly během několika hodin akcie United Airlines o 4,3 %, což se rovná jedné miliardě dolarů na hodnotě firmy. Náhoda? Pravděpodobně ne.


Domnívám se, že firemní kultura a vztah zaměstnanců ke značce se přímo odráží na jejich chování k zaměstnancům. Hlavní myšlenku úderně vystihnul citátem Simon Sinek.

 

Zdroje:


Michal Musil


Obrázek
Jméno souboru Popis Akce
why.jpg Stáhnout
sni-mek-obrazovky-2018-10-17-v-10.54.33.png Stáhnout
lovebrand_banner_fb_1200x628_early_bird-01.jpg Stáhnout