Všechny články

Článek Jak současnou situaci lépe zvládat (aneb proč nekontrolovat zprávy každou hodinu)?

Současná situace je obtížná z mnoha různých důvodů. Jedním z nich je fakt, že téměř hodinu od hodiny přibývají nové a důležité informace: o vývoji současného stavu, počtu nakažených, zvažovaných opatřeních. Krom své důležitosti jsou to však informace především velmi zajímavé: silně poutají naši pozornost a navozují jakési nutkání se k nim neustále vracet a kontrolovat dostupnost informací nových.

Autor:
Nic z toho není samo o sobě špatně. Problém nastává až tehdy, když nutkání kontrolovat zprávy (na mobilu, sociálních sítích, v televizi) opakovaně narušuje naši schopnost se soustředit. Přitom nejde jen o nízkou efektivitu takto přerušované práce. Ještě větší komplikací je dopad na náš vnitřní klid. Neustálý přísun tragických, či tragicky znějících, informací nás zcela přirozeně zanechává v permanentním stresu. V něm pak člověk není schopen se dostatečně kvalitně věnovat nejen práci, ale ani svým blízkým nebo sám sobě.




Danielem Goleman v knize Pozornost ukazuje, že právě tato neschopnost se soustředit (nejen vlivem zpráv, ale jakýchkoli jiných vyrušení) prohlubuje naši emoční zmatenost a zhoršuje schopnost vypořádat se dobře s krizovými situacemi. Bohužel v jedné takové se právě nacházíme. Jaká opatření můžeme udělat pro sebe my sami, abychom situaci lépe zvládali?


Zde je pár tipů:

  1. Mějte pochopení sami pro sebe. Pokud zpozorujete, že opravdu nejste v klidu, tak ještě před jakýmkoli konkrétním krokem se sebou mějte slitování. To, čím jako společnost kolektivě procházíme je extrémní atak na základní životní jistoty. Dá rozum, že chci znát aktuální vývoj situace, chci telefon kontrolovat a být v obraze. 
  2. Nastavte si informační půst, zejména pak na “hlubokou práci”. Tzv. hluboká práce je jednoduše taková, která si vyžaduje vaše plné soustředění a kreativitu. Naopak tzv. mělkou práci lze dělat trochu více na “autopilota”: je spíše rutinního charakteru. Informační půst se vyplácí obecně, ale mnohem důležitější je právě u práce hluboké. Jestliže se rozhodnu pracovat na složitém úkolu (vykonávat hlubokou práci), a nebo si jen chci udělat chvilku nerušeného klidu, tak se vědomě mohu rozhodnout nekontrolovat nové zprávy, nezapínat TV, nechodit na Facebook. Důležité je tento informační půst časově ohraničit, ať už 30, 60min, ale třeba i celé dopoledne, či odpoledne. Dlouhodobě není tak podstatné o jak dlouhé úseky se jedná, ale dodržování předsevzatého času. Pokud je přerušován, tak svůj význam ztrácí.
  3. Dopřejte si nudu. Po dobu 5 až 15min se zavažte programově nic nedělat: koukejte se z okna,  do zdi, pozorujte, jak se vám louhuje čaj. Podstatné je v tomto čase nezačít s žádnou činností a neskončit dříve, než uplyne stanovený čas. Po chvíli budete mít spoustu nápadů. Co s nimi? Klidně je nechte odejít. Jsou-li podstatné, tak si na ně stejně vzpomenete. Ukazuje se, že nuda je pro náš mozek blahodárná. V přednášce Manoush Tomorodi se dozvíte proč: v rozporu s všeobecným vnímáním náš mozek totiž nejintenzivněji pracuje právě, když se nudíme. Krom toho nás chvilka všímavosti co se kolem nás děje dobře zklidní. 
 
Tok zpráv a informací kolem nás je nezadržitelný a nevyčerpatelný. Nezastavíme ho, tak stále aspoň můžeme významně regulovat kolik jich budeme přijímat a kdy. Pro náš klid a naši vyrovnanost je bude  znamenat velkou pomoc. S naší pozorností pak určitě dokážeme naložit příjemnými způsoby: třeba být tady pro sebe a své blízké a ne jen dispej telefonu. 
 
A pokud by vás toto téma zajímalo více, 31.3. pořádáme webinář DOBA DIGITÁLNÍ: Pozornost, soustředění a odpočinek v dnešním světě.