Všechny články

Článek Jak nastartovat flow za 30 minut

Návodů na osobní efektivitu jsou tisíce. Čert aby se v nich vyznal. Je tu ale jedna praktická věc, kterou můžete udělat okamžitě.

Autor:

A jakmile s ní začnete, divil bych se, kdybyste chtěli přestat. Výsledky pocítíte zanedlouho. Zázrak? Můžete to tak nazývat.

Obvykle se tomu říká flow-lístek.

Píši si ho od června 2013 a je to zřejmě ta nejlepší rada, kterou jsem na konzultacích s GrowJOB mohl dostat.

Kde se flow-lístek vzal?

Americký psycholog Martin Seligman dostal v roce 2009 zadání: snížit zarážející počty výskytu posttraumatických stresových poruch, depresí a s tím spojených sebevražd v US Army. Když tamní – vysoce stresující – prostředí prozkoumal, doporučil jednoduchý experiment: každý voják si bude psát „pozitivní deníček“.

Pro každý den si voják zkrátka zapíše něco, co se mu přihodilo a bylo to spojeno s pozitivní emocí. Jakkoli. Cokoli. I sebemenší maličkost.

O co vlastně jde?

O chytré „hromadění“ pozitivních emocí, které si zapisujete každý den. Lidský mozek je nastavený tak, že podle aktuální nálady hodnotíte celý svůj život. Je-li aktuální nálada špatná, hodnotíte zpětně všechno ve svém životě špatně, pokud je pozitivní, tak pozitivně.

Mozek je navíc díky svému historickému vývoji spíše orientován na vyhledávání negativních informací a rizik a potlačování těch pozitivních, což nám dříve umožňovalo přežít. V dnešní době jsme však kvůli médiím neustále bombardováni negativními informacemi a díky tomu máme často mozek vytrénovaný k tomu, že si pamatuje z minula to horší – a pak nám to dává sežrat. I proto se vám možná tak blbě vstává ráno z postele, i proto jste zatím neuskutečnili své velké plány. Metoda flow-lístku napomáhá výše zmíněným jevům nepodléhat.

U amerických vojáků tato „deníčková terapie“ splnila svou záchrannou misi: do několika měsíců sebevraždy v armádě téměř vymizely a Seligman tak pomohl zachránit řadu životů.

Proč již za 30 minut?

Jednak jsem vás chtěl nadpisem trochu motivovat… a jednak je to i pravda. Přibližně 5 minut strávíte čtením tohoto článku. Dalších 10 minut o tom budete přemýšlet: Že bych to přece jenom zkusil/a… A zbývajících 15 minut máte na obstarání pomůcek. Tužku, předpokládám, už máte.

Zbývá vybrat deníček. Doporučuji dostatečně malý, ať ho berete i na cesty. Pro milovníky zápisníků Moleskine je ideální tento malý týdenní kalendář 14x9 cm:


Jak přesně psát?

Jak chcete. Ale zkuste to takto: večer vyberte za každý den tři věci, které vás potěšily. Velké i malé. Pracovní i osobní. Doma i venku. Opravdu cokoli. Tři emoční oříšky pro váš limbický mozek. Pro rozvolněné víkendy jsem si udělal výjimku: píši vždy jen jednu věc.

Doporučuje se u každého dne ještě zaznamenat „emoční skóre“ (od 1 do 10). To já už nedělám; celý můj flow-lístek je vlastně „desítkou“.

Co to se mnou udělalo?

Hotové divy. A to i přesto, že jsem první týdny (ne, vlastně celé měsíce) jen do deníčku psal a zpětně ho nijak nepročítal. Prostý pohled na něj mi stačil – věděl jsem, že „to tam vše je“. Chápete? Flow-lístek mi zvedl dlouhodobou náladu už jen tím, že jsem ho psal.

A teď si představte, že si flow-lístek píšete a po několika měsících si ho začnete pročítat – záznamy den za dnem. Pak budete frázi „hrabání se v minulosti“ spíše milovat.

Dobrá, uveďme si příklad

Dejme tomu, že sedím v kavárně, přisedl si ke mně splín a najednou je mi nějak smutno. Tak vytáhnu flow lístek a namátkou čtu záznam – třeba z pondělí 29. července: 

  • Nečekaně jsem vstal před 6 am, začal makat a udělal toho do oběda hrozně moc. Produktivní Otto.
  • U Avie jsem ze schodů pomohl paní s kočárkem a oba jsme se na sebe příjemně usmáli ;).
  • Na koupáku mně náhodou oslovil fajn borec, kecali jsme o hodech ve Svatobořicích a dal mi ve sluchátkách poslechnout Dvořáka.

No a co, že to občas zní jako Mirek Dušín. No a co, že se musíte občas pochválit. Nikdo jiný to za vás neudělá!

A to jde jen o jeden den. Nedávno jsem si pročítal „červen až září“. Uf! To bylo hotové emoční tsunami. Nevěřil jsem vlastnímu flow-lístku, jak parádní bylo moje léto 2013.

Znamená to, že mám život Supermana a jsem Pan Dokonalý?

Nikoli. Určitě se mi od června do září stalo i hodně obyčejných, nudných, nezáživných, trapných a neúspěšných věcí. Ale jejich seznam si zkrátka nedělám. Nemám proč. Nechávám je ze svého života odplynout. Sbohem a šáteček.

Antidepresiva zdarma

Každý řádek ve flow-lístku mi okamžitě připomene ten přesný pocit, jak jsem se tehdy v dané situaci dobře cítil – klidně i půl roku zpět.

Flow-lístek je tím nejlepším (a nejlevnějším) antidepresivem, které v ČR seženete. Ani se nemusíte radit se svým osobním lékařem. Má dlouhodobý záběr bez vedlejších účinků. Osobně otestováno.

Tak a teď se dívám… za necelou hodinu jsem sepsal tento parádní článek. Mám ze sebe radost.

Večer si to musím napsat do flow-lístku.

Zdroje:

  • SELIGMAN, M. E. P. Flourish: a visionary new understanding of happiness and well-being. Vyd. 1. New York: Free Press, 2012. ISBN 978-143-9190-760, s. 239.
  • KAHNEMAN, D. a KRUEGER, A. B. Developments in the Measurement of Subjective Well-Being. Journal of Economic Perspectives. 2006, roč. 20, č. 1, s. 3–24.
  • AMANO, T., DUVARCI, S., POPA, D. a PARE, D. The Fear Circuit Revisited: Contributions of the Basal Amygdala Nuclei to Conditioned Fear. Journal of Neuroscience. 2011-10-26, roč. 31, č. 43, s. 15481–15489.
  • DIAMANDIS, P. H. a KOTLER, S. Abundance: the future is better than you think. Vyd. 1. New York: Free Press, 2012. ISBN 14-516-1421-7.
  • EN: The state of flow: Jumpstart your flow

Autor: Otto Bohuš