Všechny články

Článek Jak dostat z volného času maximum?

Co můžeme dělat, abychom si svůj volný čas co nejvíce užili a nabrousili sekeru?

Autor:

Spojení “volný čas” je pro mnohé synonymum odpočinku a celkové regenerace. S rozmachem digitálních technologií se nám však objevil takový jeden nešvar. Nejsou to jen krátké okamžiky určené k pracovní pauze, které zalepíme odpovídáním na maily, scrollováním na sociálních sítích a čtením zpráv. 

Často také po práci, ráno po probuzení nebo při víkendové siestě sami sebe připravujeme o vzácné chvíle určené k relaxaci a načerpání sil. Je otázka, nakolik čas hluboké zaujatosti v digitálním světě přináší to, co si hodinky na gauči s mobilem v ruce slibujeme. Na místo chvíle nudy a lelkování krmíme mozek dalšími a dalšími impulsy. Jak tedy z volného času dostat více? 

Přinášíme pár jednoduchých kroků, které Vám mohou usnadnit udělat z času mimo práci čas strávený smysluplně a příjemně.

 
Rozpomeňte se 

Zeptejte se sami sebe: co milujete? Co vás láká, baví, naplňuje? Co jste vždy chtěli zkusit, ale neměli na to čas? Kdy skutečně odpočíváte a regenerujete? Běhání, hraní s dětmi, čtení knihy - je to zcela na vás.

Mobil jako nástroj zkázy

Kde na tyto bohulibé činnosti ale vzít čas? Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát. Člověk, který dnes tvrdí, že na něco nemá čas, totiž mnohdy tráví před obrazovkou mobilu bezmyšlenkovitým scrollováním digitálním vesmírem klidně tři hodiny denně. Samozřejmě, že pak na nic jiného nezbývá čas! My se však nehodláme s tímto stavem smířit.

Fyzické odložení mobilu

Tak dobře. Chytřejší zacházení s mobilem když ne tři, tak aspoň hodinu denně přinést může. Jak ale na to? Pravdou totiž je, že mobil bereme do ruky zcela instinktivně, automaticky, a bezděčně. Volná chvíle v práci? Whatsapp! Cesta z práce veřejnou dopravou? Zprávy! 

Jak se kontrolovat a nepodlehnout? 

Na stovkách školení a webinářů se mi jako jedna z nejvíce využívaných rad vrací fyzické odkládání mobilu mimo svůj dosah. Zní to až banálně. Ale pokud mobil nechcete používat (ať už jde o vyrušení v práci, pracovní pauzu, první hodinu po probuzení, nebo po příchodu z práce), mobil prostě fyzicky odložte. Vložte do šuplíku, nechte v tašce či v úplně jiné místnosti. Můžete si vypnout data a wifi, ale nechat zapnuté zvonění kvůli urgentním hovorům. 

A co bylo dál?

Co myslíte, že se stane? Slibuji, že ve většině (ne všech) případech si v momentě nutkavé potřeby vzít mobil do ruky uvědomíte, že pro něj vlastně nechcete dojít. Lidé udávají, že by si připadali jako blázni. Důvod nadužívání mobilu totiž není ani tak extrémní dostupnost zábavy, jako fakt, že vzít mobil do ruky je často cesta nejmenšího odporu, skrz kterou se dostat alespoň k nějakému rozptýlení a zábavě. Avšak v momentě, kdy mobil do ruky nevezmete (protože ho prostě vedle sebe nemáte), tak se teprve otevřou možnosti! Vznikne totiž prostor, ve kterém se můžete vrátit k věcem, které milujete, chcete skutečně dělat a jsou pro vás podstatné. A čas strávený těmito věcmi má zcela jinou dimenzi kvality.

Doufám, že vám některý z tipů pomůže na vaší cestě za kvalitnějším volným časem a získáte tak více duševní pohody. Zlomte vaz! Pokud vás zajímají i jiná témata, my v GrowJOB Institutu děláme pro váš osobní a firemní růst maximum a věříme na růst bez náhody. Podívejte se na kalendář našich webinářů, workshopů a akademií zde a najděte to pravé pro vás.