Všechny články

Článek 7 důvodů, proč běhání stále odkládáš

Běhá sice spousta lidí, ale je neméně těch, kteří by chtěli, ale z různých důvodů to drhne. Patříš mezi ně? Třeba se na následujících řádcích dozvíš proč.

Autor:

1. ŠPATNÁ MOTIVACE

Neběháš proto, že by tě běh zajímal. Je to pro tebe pouhý prostředek dosažení nějakého cíle (např. chceš zhubnout). Takhle však moc daleko nedojdeš. Je to jako mít partnera proto, že ti dobře vaří. Je to trochu vypočítavé a na oplátku nelze nic moc očekávat.

2. NALETĚL/A JSI

Běhání vypadá velmi snadně. Vezmeš kecky a jdeš, že? Jenže zas tak jednoduché to není. Není to ani hypersložité, ale něco tomu dát musíme.

3. NECHCEŠ SE UMAZAT

Odmítáš „trénovat“, protože chceš běhat „jen pro radost“. Intervaly, abeceda a laktát je na tebe moc odborně-trenérské. Jenže ve výsledku paradoxně neběháš vůbec, nebaví tě to a pořád začínáš od znovu.

4. PŘÍLIŠ SE ŽDÍMÁŠ

Když už vyběhneš, tak se vracíš pokaždé s jazykem na vestě. No, s tímhle přístupem se ale tvému tělu a podvědomí nebude chtít do bot nazouvat moc často.

5. MOC SE FIXUJEŠ NA VZDÁLENOST

Řídíš se uběhnutou vzdáleností namísto počtem minut strávených v pohybu. Výkonnost však kolísá, takže často zažíváš frustraci, že neuběhneš tolik, kolik chceš.

6. BĚHÁŠ FURT STEJNĚ

Stejná trasa, stejná intenzita, stejná délka běhu. Akorát se to snažíš uběhnout rychleji nebo toho uběhnout víc. Jenže takto se nezlepšíš a budeš nadále běhat úplně stejně.

7. NECHCE SE TI INVESTOVAT

Běžecký camp, diagnostika, trenér, pořádné boty – to všechno jsou věci, o kterých si necháváš jen zdát. Bohužel se pak k tobě nedostanou klíčové informace, které by ti pomohly si běh zamilovat.

 

Co s tím?

Přijď na můj webinář VÁŠEŇ K BĚHU: Jak doopravdy začít a nepřestat, který se koná 1.3. od 19:00. Dozvíš se na něm, jak to dělat správně. Nečekej však odbornou přednášku. Budeme se spíš bavit o základních principech a bude jen na tobě, jak budeš pokračovat. Je zcela v pořádku pokračovat nadále v běhání např. bez tréninkového plánu. Informace z webináře ti však určitě pomohou běhat s větší vášní. S kódem LUKAS25 získáš 25% slevu

Prošvihli jste termín webináře? Nevadí, můžete si zakoupit i záznam! Ten najdete na anšem vzdělávacím portálu EDUmame.

 

O autorovi a lektorovi

Lukáš Havránek působí jako lektor v GrowJOBu, kde se věnuje tématům jako je sebedisciplína, budování návyků a také běh. Je zároveň běžeckým trenérem v rámci Českého atletického svazu. Tím nejdůležitějším však je to, že sám je běžec, který si zprvu coby samouk přivodil spoustu zbytečných běžeckých potíží. Pracně nabité zkušenosti nyní předává především běžeckým začátečníkům. 

  • 8x dokončil Beskydskou sedmičku (101 km), nejlépe v čase 13:54
  • Dokončil 135 km dlouhou Pražskou stovku v 2022
  • Silniční maraton zaběhl nejlépe za 2:59:25, půlmaraton za 1:24
  • Absolvoval přes 25 horských maratonů
  • Dokončil rovinatý silniční triatlon „Moravia man“ (3,9 km plavání, 180 km kolo, 42 km běh) v čase 12:19
  • Dokončil horský triatlon „Grizzlyman“ (3,9 km plavání, 190 km kolo, 43 km běh, +5500 m převýšení) v čase 16:18
  • Jako producent stojí za filmem o Beskydské sedmičce (2020) a v podcastu naHoru.tv zpovídá horské dobrodruhy včetně těch běžeckých