Všechny články

Článek Ranní informační půst

Pokud jste jako většina lidí, tak jste se dnes ráno pravděpodobně probudili vedle svého telefonu.

Autor:

Poté, co vás probudilo jeho zazvonění, jste možná prošli standardní rutinu – maily, sociální sítě, zprávy. Možná jste tímto způsobem zůstali v posteli pět, deset a klidně třicet minut navíc. Stejně jako spousta dalších lidí.

Ale to je kompletně špatně. Studie totiž ukázaly, že tím výrazně narušíme produktivitu celého dne.

Proč?

Lákavým a zajímavým obsahem, který takto přijímáme, si totiž rozhodíme centrum odměn v mozku. V porovnání s nimi je pak většina toho, co nás daný den čeká, vcelku nezajímavá. Do všeho se pak musíme více nutit.

Co s tím udělat?

  • Nekoukejte první hodinu po probuzení do telefonu. Nechte si jej třeba v jiné místnosti. Sejde z očí, sejde z mysli.
  • Pořiďte si obyčejný budík, abyste nemohli použít tu nejčastější výmluvu, když přijde na nechávání mobilu v jiné místnosti, a sice: „mám tam přeci budík“

 

Krátce o autorovi

Lukáš Havránek je expert na téma sebedisciplína a budování návyků, ale věnuje se také tématům jako mindfulness, hluboká práce a soustředění.

O těchto oblastech píše na svém Instagramu, LinkedInu a Facebooku. Už třináctým rokem působí jako lektor v GrowJOBU, věnuje se také filmařině jako producent sportovních dokumentů a je moderátorem podcastu nahoru.tv, kde zpovídá různé horské dobrodruhy. Lukáš miluje chození, lezení a běhání po horách, absolvoval přes 30 horských maratonů a přes 10 ultramaratonů v délce kolem 100 km. V rámci sebezkušeností absolvoval přes 500 h individuální psychoanalýzy. Měsíc svého života strávil v ústraní tiché meditace. S rodinou žije v Olomouci.

Záznamy webinářů Lukáše Havránka: