Všechny články

Článek Síla implementačního záměru

Implementační záměr (IZ) je nesmírně užitečný koncept, který používám neustále. Jde o to, že čím konkrétnější mám představu o vykonání nějaké činnosti (úkolu, aktivity), tím větší je šance, že k jejímu vykonání skutečně dojde.

Autor:

Praktické příklady:

Příklad 1: Běhání
Slabý IZ: Dnes půjdu běhat.
Silný IZ: Až přijdu z práce domů, tak si 20min odpočinu u čtení knížky a pak se půjdu na 30min proběhnout do parku v lehkém tempu kolem 6min/km, abych byl zpět cca v 18:30.

Příklad 2: Jídlo
Slabý IZ: Chci zdravě jíst.
Silný IZ: Každý den v následujícím měsíci si k večeři dám navíc 1 ks zeleniny.

Příklad 3: Meditace
Slabý IZ: Chci zkusit meditace
Silný IZ: Dnes si stáhnu 3 hlavní meditační aplikace a příští týden v pondělí, středu a sobotu si pustím ukázkovou lekci z každé z nich a rozhodnu se, jak k meditace přistoupím v dalším týdnu.

Věřím, že je to srozumitelné. Bohužel, člověku se někdy nechce nad implementací nového návyku takto přemýšlet. Je ale lepší si 1x týdně či měsíčně lámat hlavu nad specifikací svého záměru, než pak litovat, že se mi opět nepodařilo s něčím začít.

PS. Na anglické Wikipedii je slušný článek pod heslem Implementation intention

 

Krátce o autorovi

Lukáš Havránek je expert na téma sebedisciplína a budování návyků, ale věnuje se také tématům jako mindfulness, hluboká práce a soustředění.

O těchto oblastech píše na svém Instagramu, LinkedInu a Facebooku. Už třináctým rokem působí jako lektor v GrowJOBU, věnuje se také filmařině jako producent sportovních dokumentů a je moderátorem podcastu nahoru.tv, kde zpovídá různé horské dobrodruhy. Lukáš miluje chození, lezení a běhání po horách, absolvoval přes 30 horských maratonů a přes 10 ultramaratonů v délce kolem 100 km. V rámci sebezkušeností absolvoval přes 500 h individuální psychoanalýzy. Měsíc svého života strávil v ústraní tiché meditace. S rodinou žije v Olomouci.

Záznamy webinářů Lukáše Havránka: