Článek Umění nudy
„Mozek se potřebuje nudit. Protože když se nudí, tak teprve pak tvoří.“ Tato skvělá myšlenka zazněla v podcastu s neurologem Martinem Janem Stránským.
Ano, nuda je klíčová, pár let to vím a přesto se málo nudím. Totiž „nemám kdy" se nudit. Vy ano? Čekání na zastávce nebo ve frontě či v zácpě už v pravém slova smyslu není čekání. Člověk během toho může něco poslouchat nebo dělat na mobilu. Nuda se pak stává nedostatkovým zbožím, vzácnou „aktivitou“. Kdepak, aby se člověk dnes dokázal nudit, tak to musí umět!
Tak jak se tedy nudit?
- Ohraničte si čas nudy (Ač to může znít zvláštně, funguje to). Třeba si nastavte odpočet na mobilu či hodinkách. Zvonění si na tu chvilku vypněte. Stačí 5-10 min, ale musíte to za každou cenu dodržet! Pozor, není to tak snadné, chce to určitý cvik.
- Zavažte se, že než uplyne čas, tak nebudete dělat vůbec nic. Nic číst, psát, dělat si kávu, uklízet, přemýšlet, nic. Můžete maximálně chodit, koukat a dýchat. Bez legrace.
- Po skončení času reflektujte: nebylo to příjemné zastavení? Nezískali jste najednou chvilku pocit, že máte času dostatek a že vlastně nevíte, co s ním? To se jen tak nestává!
Důležitost nudy ještě skvěle vysvětluje TED přednáška od Manoush Zomorodi.
Krátce o autorovi
O těchto oblastech píše na svém Instagramu, LinkedInu a Facebooku. Už třináctým rokem působí jako lektor v GrowJOBU, věnuje se také filmařině jako producent sportovních dokumentů a je moderátorem podcastu nahoru.tv, kde zpovídá různé horské dobrodruhy. Lukáš miluje chození, lezení a běhání po horách, absolvoval přes 30 horských maratonů a přes 10 ultramaratonů v délce kolem 100 km. V rámci sebezkušeností absolvoval přes 500 h individuální psychoanalýzy. Měsíc svého života strávil v ústraní tiché meditace. S rodinou žije v Olomouci.
Záznamy webinářů Lukáše Havránka:
Autor: Lukáš Havránek