Firemní školení Rozhodování za nejistoty
Jak se rozhodovat, když nevíme, jak věci dopadnou?

Rozhodnout se v situaci, kdy máme všechny informace a víme co čekat, je hračka. Umění je ale volit správné kroky i ve chvíli, kdy něco nevíme.
Všechna témata

Jednou z největších výzev v rozhodování je, že téměř nikdy toho nevíme dost na to, abychom dokázali s jistotou předpovědět, co se stane v budoucnosti a jak věci dopadnou. Nejistota je tak do značné míry nedílnou součástí našich životů, a nám tedy nezbývá než se s ní smířit a naučit žít. Naštěstí ale existují metody a nástroje, které nám mohou pomoct s nejistotou pracovat a připravit se na možné komplikace už v době, kdy plánujeme. Řadu průšvihů dokážeme s malým úsilím sami dopředu odhalit, ale některé by nás nikdy nenapadly (tzv. černé labutě). S obojím se dá pracovat.

Úspěšné rozhodování je do značné míry závislé na schopnosti předvídat budoucnost. Z výzkumů se sice ukazuje, že nám to moc nejde, ale existují tzv. superprognostici (asi 2 % lidí), kteří dokážou předvídat budoucí dění mnohem lépe než ostatní. Pokud si z nich vezmeme příklad, tak se můžeme sami výrazně posunout i v našich odhadech. Ukážeme si, co dělají tito superprognostici jinak a vyzkoušíme si i další nástroje, které nám pomohou se s nejistotou v rozhodování popasovat a připravit se téměř na cokoliv.

Na školení se dozvíte

  • Jak pracovat s neznalostí a nejistotou ve svém úsudku?
  • Jak si spočítat, kdy se vyplatí riskovat díky tzv. Očekávané hodnotě?
  • Jak zvažovat různé scénáře budoucího vývoje a kreslit je pomocí myšlenkových map?
  • Jak dělat odhady a predikce, které se dají použít v rozhodování?
  • Jak se připravit i na nepředvídatelné události (tzv. Černé labutě) a vyhnout se překvapením?
  • Jak dělat odolnější plány díky Průser-lístku (Pre-mortem analýze) a předcházet selháním?

Lektoři