Všechny články

Článek Gmail po kosmetické kúře

Mají decentní úpravy loga smysl, nebo jde o vyhozené peníze?

Autor:

Nejsem si zcela jist, zda všichni zaznamenali fakt, že jeden z největších poskytovatelů mailového hostingu na světě Gmail změnil logo. Změny loga jsou opravdu jen kosmetické a na první pohled téměř nepostřehnutelné. Podle Jasona Toffa, marketingového manažera společnosti Google, která Gmail provozuje, bylo cílem rebrandingu zachovat rodinný vzhled loga za současného osvěžení grafiky a upravení textu. Otázkou ale zůstává, zda mají podobné kosmetické úpravy brandu smysl.

Logo Gmailu samozřejmě není prvním logem, které prodělalo podobnou kosmetickou změnu. Zhruba před půl rokem změnil své logo dokonce samotný Google, tedy provozovatel Gmailu. V roce 2009 podobně rebrandoval i francouzský obchodní řetězec Carrefour, který vlastní 15.000 poboček v 35 zemích světa a ročně generuje přes 100 miliard euro obratu. I Carrefour do svého stávajícího vizuálního stylu příliš nezasahoval, došlo pouze ke změně barevného odstínu modré na odstín výraznější, dále došlo k zaoblení hran symbolu a k volbě lepšího doplňkového fontu.

 

Na příkladech log Gmail a Carrefour můžeme vidět, že i kosmetická úprava se zřejmě vyplatí. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by Carrefour investoval miliony euro do rebrandingu, který znamenal výměnu všech log na 15.000 pobočkách po světě, výrobu kompletně nových propagačních materiálů, tašek, účtenek atd.

U log je třeba vzít v potaz, že z 90 % je jejich tvorba čistě pragmatická. Často se v praxi setkávám s logy, do kterých se grafik snažil za každou cenu promítnout své ego, ale přitom zásadně opomenul fakt, že logo je především funkčním prvkem korporátní identity. Logo by mělo být především zapamatovatelné, výrazné a profesionálně zpracované. V případě nedodržení těchto tří zásad se dle mého názoru nemůže jednat o kvalitní logo, i kdyby byl nápad sebevíc inovativní či revoluční. 

A mají tedy pouhé kosmetické úpravy log smysl? Přikláním se k názoru, že tomu tak je. Pokud firma zjistí, že například existuje font, který je lépe zapamatovatelný a čitelný, nebo pokud je možné změnit odstín barvy na výraznější, měla by tato společnost začít o decentním rebrandingu přemýšlet. Když to zvládl řetězec Carrefour se svými 15.000 pobočkami, tak tím spíše to zvládne menší či střední firma.


Zdroje:
www.underconsideration.com
www.logodesignblog.com
www.carrefour.com