Všechny články

Článek Reportáž o logodesignu na ČT

V pořadu POKR na České televizi se před dvěma lety objevila reportáž o logodesignu. Po její zhlédnutí jsem byl velmi rozhořčen.

Autor:

V branži logodesignu se pohybuji již nějaký ten pátek. Vím, že je velice těžké klienta přesvědčit o nutnosti re-brandingu a následně také o kvalitě naší práce. Proto jsem byl velice potěšen, když se ke mně dostal jeden díl pořadu České televize POKR (Postřehy, Komentáře a Rady pro podnikatele) pojednávající o výše zmíněné problematice. Zaradoval jsem se a říkal jsem si, že konečně přichází osvěta pro české podnikatele také ze strany veřejnoprávního média a budu tak mít svou práci o něco ulehčenou. Po zhlédnutí reportáže jsem však byl velice zklamán, ba přímo rozzuřen.

V pořadu vystupovali Jiří Mikeš (lektor VŠE) a Doc. Jitka Vysekalová (Česká marketingová společnost). Ani o jednom z těchto lidí jsem však nikdy nic v souvislosti s logodesignem neslyšel. To, jak má vypadat kvalitní logo demonstrovala tato povedená dvojice na ukázce loga fiktivní stavební firmy, které se skládalo ze čtyř červených cihel (vskutku originální nápad) a příšerného fontu.Na každé své schůzce s klientem ze stavební společnosti zdůrazňuji, že opravdu není dobrý nápad mít v logu cihly nebo stříšku (což má bohužel přibližně 99 % stavebních firem v ČR), jelikož pak logo opravdu neplní distinkční (rozlišovací) funkci.

Paní docentka jde v pořadu ale ještě dál, když prohlásí, že: „Jednotlivé barvy jsou příznačné pro různá odvětví, proto je nemyslitelné, aby v logu stavební firmy byly barvy jako pastelově růžová nebo zelená.“  Toto tvrzení mne mírně řečeno poněkud nadzvedlo ze židle.

Korunu všemu ale nasadil pan Mikeš, který se velmi pěkně vyjádřil o graficích: „Já když vidím nějaké ty návrhy od grafiků a oni aby dostali snad více peněz, tam udělají spoustu kudrlinek a tak. To je naprostý nesmysl. Podívejte se na velké mezinárodní firmy. Zaprvé ty jejich názvy jsou dokonalé, dají to do počítačů, aby se náhodou neopakovaly, jsou jednoduché, jsou v podstatě z fontů.“

Panu Mikešovi bych doporučoval, jak on sám říká, trochu více používat „selský rozum“ a před přednáškou se podívat alespoň na zlomek špičkové tvorby grafiků v oblasti logodesignu v ČR. Potom by možná pochopil, že se ty jeho „kudrlinky“ přestaly používat ve světě asi tak před 60 lety. K paní docentce se snad ani vyjadřovat nebudu, nechápu, jak může přednášet o logodesignu člověk, jehož firma (Česká marketingová společnost) má tak příšerné logo, typografii a internetové stránky. To je opravdu ostuda.

České televizi bych doporučoval, aby pro příště v podobném pořadu angažoval alespoň jednoho profesionálního grafika (před několika lety prodělala vcelku dobrý re-branding, takže nějaké kontakty určitě má) a ne přednášející z vysokých škol, kteří s velkou pravděpodobností říkají studentům už 30 let stále to samé (což je na tom celém asi tím nejsmutnějším faktem). Doufám, že tento pořad vidělo co nejvíce podnikatelů, kteří teď ještě více věří, že dané problematice rozumí a tím pádem nepotřebují pomoc profesionála v tomto oboru…

Odkaz na video naleznete zde: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/208562210500012-pokr/