Všechny články

Článek Začněte s PROČ

Chcete umět inspirovat ostatní? Hledáte klíč k týmové motivaci? Chcete vidět ve vaší práci větší smysl? Právě vychází kniha, která vám pomůže dát odpovědi.

Autor:

Když jsem před léty viděl video Simona Sinka z konference TED, nenapadlo mě, že budu jednou psát předmluvu k jeho knize. Nyní vyšel český překlad jeho inspirativní knihy Start With Why (Začněte s PROČ) a já dostal možnost úvodní slovo knihy napsat. Rád bych se o něj s vámi podělil:

 

Předmluva

Podnikání je v českém právu vyjádřeno jako činnost prováděná za účelem dosažení zisku. Tato definice redukuje podnikatele na jakéhosi Molièrova lakomce, v jehož centru pozornosti je výhradně kumulace jmění. Škody ve vnímání podnikání napáchalo i divoké prostředí 90. let. Mnoho lidí dnes proto na podnikatele nahlíží velmi negativní optikou. A v některých případech bohužel právem.

Stále existují byznysmeni, které spojuje sobeckost, bezohlednost a nekonečná snaha si penězi ucpat svoji ego-díru – tak pojmenovávám mindrák, jenž bývá jejich hlavním zdrojem motivace, touhy po uznání a moci. A ač v jejich pomyslných dírách mizí stále větší auta, domy či jachty, jejich spokojenost s bobtnajícím kontem nevzrůstá. Naopak. Jejich černá díra se zvětšuje a oni ze spaní stále častěji rozrušeně mumlají: „Víc. Víc. Víc.“

Simonova kniha čtenáři otevírá oči. Ukazuje, že podnikat lze i jinak. Dnešní doba dává prostor nacházet v naší práci hlubší smysl. Umožňuje nám díky dostupným informacím a technologiím jednodušeji vytvářet přínos pro stále více lidí. My tak můžeme – nejsnadněji v lidské historii – měnit drobnými kroky svět k lepšímu. V podnikání tedy lze najít smysluplnou vizi, která může zisk posunout na vedlejší kolej.

Přál bych si, aby kniha Začněte s PROČ pomohla zvýšit podíl těch, kteří ve svém podnikání nacházejí smysl, nad těmi, kteří jím jen potřebují zasypávat své ego-díry. Bude-li více lidí, kteří dělají věci s PROČ na prvním místě, bude i naše země o trochu lepším místem pro život.

 

Petr Ludwig
podnikatel, autor knihy Konec prokrastinace
červenec 2013

Přednáška

 

Kniha

V knize se dozvíte:

 • Proč je tak důležité začít s PROČ.
 • Jaký je rozdíl mezi motivací a inspirací.
 • Co je důsledkem akcí na podporu prodeje.
 • Proč novinky nejsou inovace.
 • Co je zlatý kruh.
 • V čem nám pomáhá limbický systém.
 • O důležitosti vzájemné důvěry se zaměstnanci.
 • Jak dosáhnout bodu zlomu.
 • Kterými lidmi se obklopit.
 • Jak identifikovat své PROČ.
 • Jak nikdy neztratit PROČ ze zřetele.

Více informací o knize a možnost jejího nákupu naleznete zde.

 

„Najmete-li někoho jen proto, že umí dělat nějakou práci, bude pracovat pro jen kvůli vašim penězům. Ale pokud najmete lidi, kteří věří tomu, čemu věříte vy, budou pro vás pracovat s nasazením krve, potu a slz.”

Simon Sinek