Všechny články

Článek Jak prodávat, ale "neprodávat"

PRODEJ JAKO KLÍČOVÁ ESENCE ÚSPĚŠNÉHO BYZNYSU? ANO, ALE… I když všichni víme, že prodej je klíčovou esencí každého podnikání, tak většina z nás nemá ráda, když mu někdo prodává.

Autor:

Dan Pink ve sví knížce Prodávat je lidské publikovat vlastní výzkum, ve kterém se ptal cca 9.000 lidí v USA a Evropě jaké mají první asociace ke slovu prodej. Z podstatných jmen to byly slova jako prodejce ojetých aut, kufřík nebo oblek. Z přídavných jmen, která lépe vystihují naše pocity, bylo nejčetnějším slovem tlačivý. Z toho klastru přídavných jmen mělo 20 negativní asociace a pouze 5 pozitivní.


Pokud byste se zeptali průměrného Čecha, tak odpovědi budou asi celkem podobné. Pokud je prodej váš denní chleba, tak je těžké, ale užitečné si uvědomit, jak vypadá lingvistický obraz magnetické rezonance našeho mozku ke slovu prodej. V první části online-kurzu se podíváme na filozofii Prodeje 2.0, která rozbíjí na řadě výzkumů předsudky o úspěšném obchodníkovi jako Vlku z Wall-Street, kterého nezapomenutelně ztvárnil Leonardo Di Caprio a bohužel se stal pro některé obchodníky vzorem. Celá filosofie SalesMajstra vede k tzv. “neprodejnímu prodeji”.

 

PRODEJ? TO MĚ SE NETÝKÁ...

Ve stejném výzkumu se ptali lidí také na oblast otázek, které směřovaly k jejich běžným činnostem v práci a jejich efektu na profesní růst a pracovní výsledky. “Překvapivě” se zjistilo, že lidé nejvíce času věnuji administrativě, avšak hned poté následovaly činnosti jako vysvětlování, prezentování, ovlivňování či vyjednávání. Dále bylo zajímavé, že těmto obchodním dovednostem lidé přisuzovali největší důležitost pro jejich pracovní výsledky a profesní růst. Právě tyto dovednosti související s obchodem řadím třeba spolu s angličtinou či kritickým myšlením mezi tzv. META-dovednosti, které potřebujeme dnes pro úspěch v jakémkoliv oboru či profesi. Od učitele až po technika. Pokud váš vnitřní hlas bude tvrdit, že prodej je pouze pro obchodníky, tak heads-up. 

 

NOVÝ ONLINE-KURZ: SALESMAJSTR (ZDARMA) 

  • Ve spolupráci se společností Raynet jsme pro vás připravili online kurz k prodeji.
  • 2,5 hodiny šťavnatého obchodního know-how.
  • Řeč bude například o LinkedInu, networkingu a dovednostech pro úspěšnější obchodní jednání. 
  • Ať prodáváte nebo chcete posílit své prodejní dovednosti, tak si pusťte SalesMajstra.