Všechny články

Článek Spokojenost v práci

Jak může spokojené pracovní prostředí přispět k lepším výsledkům? Proč jsou spokojenější lidé kreativnější, mají lepší vztahy a dokonce se dožívají více let?

Autor:

Součástí manažerské práce je umění vytvořit takové prostředí pro zaměstnance, ve kterém mohou podávat co nejlepší výkon. Za jakých podmínek ale přicházejí nejlepší výsledky? Nejnovější výzkumy ukazují, že v takovém pracovním prostředí, ve kterém jsou lidé spokojení.[3, 4] Jaký vliv na náš pracovní výkon má spokojenost v práci?

Meta analýza, vycházející z 200 výzkumů, která zahrnuje 275.000 zkoumaných lidí, potvrzuje, že spokojenost má vliv na většinu oblastí našeho života.[3]

Pokud jsme spokojení, zvyšuje se naše šance na úspěch:

  • V kariéře - Díky vyplavování neurohormonu dopaminu jsme více kreativní, lépe řešíme pracovní úkoly, máme větší šanci na povýšení a na lepší platové ohodnocení.[4]
  • V manželství a v přátelství - Máme více energie a optimismu. Emoce jsou sociálně nakažlivé, proto se lidé v naší přítomnosti cítí lépe.
  • Ve zdraví - Spokojení lidé jsou více zaměření na druhé, mají větší sklony k altruismu a díky nižší hladině stresového hormonu kortizolu se dožívají více let.

Čím jsme spokojenější v práci, tím spokojenější jsou i naši kolegové a klienti. Shawn Achor ve své knize „The Happiness Advantage“[1] popisuje studii provedenou psychologem Sigalem Barsadem z Yale University. Tato studie poukazuje na nakažlivost pozitivních emocí napříč pracovními týmy. Pokud je v týmu člověk, který šíří pozitivní emoce, postupně „nakazí“ svým optimismem zbytek týmu. Tento sdílený optimismus následně zvyšuje výkon každého člena týmu.[2]

Vytváření spokojenosti na pracovišti je efektivní cestou k lepším výkonům a celkově lepší firemní kultuře. Jednou z možností jak začít je zaměřit se na hledání silných stránek u svých kolegů. Umět „nachytat“ svého kolegu či zaměstnance pokud něco dělá dobře. Pochválit jej a podporovat jej v rozvoji silných stránek. To je první krok ke vzájemné spokojenosti.

„Úspěch není klíčem ke spokojenosti. Spokojenost je klíčem k úspěchu. Pokud máte rádi to, co děláte, budete úspěšní.”

Albert Schweitzer, německý filosof

Video

 

Arlette Bentzen vystoupila na konferenci Leadership, kterou pravidelně pořádáme. Chystáme brněnský ročník Leadership 2015, který proběhne 17. září v Mahenově divadle. Chcete se o něm dozvědět mezi prvními? Přidejte se zde.

Zdroje:

[1] ACHOR, Shawn. Výhoda spokojenosti: sedm principů pozitivní psychologie, které jsou hnací silou úspěchů a výkonnosti v práci. Olomouc: ANAG, 2014, 222 s. ISBN 978-80-7263-882-6.

[2] Diener, E., Nickerson, C., Lucas, R. E., Sandvik, E. (2002) Dispositional effect of job outcomes. Social Indicator Research, 229-259.

[3] Lyubomirsky, S., King, L., & Diener, E. (2005). The benefits of frequent positive affect: Does happiness lead to success? Psychological Bulletin, 131, 803–855

[4] Staw, B., Sutton, R., & Pelled, L. (1994). Employee positive emotion and favorable outcomes at the workplace.Organization Science, 5, 51-71.


EN: Staisfaction management