Všechny články

Článek TEDx poprvé v Brně

Multioborová konference vycházející ze světoznámé platformy TED.

Autor:

V minulém týdnu se odehrála v Brně poprvé multioborová konference TEDx Brno, která svou koncepcí vychází ze světoznámé platformy TED (zkratka pro Technology, Entertainment, Design). TED je neziskovou organizací a zároveň i platformou, která funguje bezmála 25 let, na výročních konferencích této organizace už vystupovali Bill Gates, Al Gore, Phillip Zimbardo, Bill Clinton, Jamie Oliver a další. Unikátnost tohoto konceptu spočívá v krátkých přednáškách atraktivních speakerů (délka přednášky by neměla přesahovat 18 minut), v mezioborovém přesahu (na jednom TED eventu společně přednáší politici, psychologové, designéři, kuchaři, vědci atd.) a v poslední době i v rozsáhlém videoarchivu, který k dnešnímu dni obsahuje více než 700 různých přednášek, které shlédlo už více jak 300 milionů diváků po celém světě.

Licenční program TEDx je potom platforma, která je založená na „Nápadech hodných šíření“. Písmeno „x“ ve zkratce TEDx potom znamená nezávisle organizované setkání založené na platformě TED. Konference TEDx tedy zavítala do Brna poprvé dne 7. října 2010. Jelikož jsem velkým příznivcem TEDu a před čtyřmi měsíci se mi naskytla možnost spolupořádat první TEDx v Brně, neváhal jsem nad vhozenou rukavicí ani minutu. A jaký tedy TEDx Brno 2010 vlastně byl?

Už program akce sliboval velké mezioborové zážitky vzhledem k tomu, že byly pozvány opravdu zajímavé osobnosti, které mají co dočinění s Brnem. Nejvíce mne zaujaly přednášky Vladimíra Kokolii (grafika, malíře kreslíře, performera a profesora na Akademii výtvarných umění v Praze), který měl zajímavý výstup na téma „O důležitosti hledění vedle, napříč a za roh“, dále jsem byl poměrně překvapen velice kvalitní přednáškou Michala Hromase (kuchaře a gastrokonzultanta, který vařil v podnicích jako je Aromi v Praze, Hansen, Borgo Agnese a Bruna Antiqua v Brně, navíc spolupracoval na konceptech restaurací Como v hotelu Jalta v Praze a na konceptu kavárny Avia v Brně). Celou konferenci perfektně zakončili sociolog médií a publicista Jakub Macek se svým skeptickým pohledem na nová média (přednáška: Internet a nová média: Jaká revoluce?) a architekt Adam Gebrian se svou přednáškou „Bourání Klišé.“ TEDx Brno vhodně hudebně doprovodil hudebník a skladatel Tomáš Vtípil se svou Antitechnickou zvukovou lázní. Musím říci, že i ostatní speakeři a pouštěná videa z originálního TEDu dovedli konferenci téměř k dokonalosti. Následný networking v krásných prostorách Umělecko-průmyslového muzea v Brně už byl jen onou pomyslnou třešničkou na dortu.

Po skončení historicky prvního TEDx Brno jsem byl spokojen jako divák, i jako organizátor. Nezbývá než doufat, že brzy dostaneme licenci na další TEDx akci, tentokráte už s větším počtem diváků.

Všechny přednášky z TEDx Brno 2010 budou během příštího týdne ve vhodném videoformátu umístěny na stránkách www.tedxbrno.cz.