Článek Hodnoty a leadership z pohledu bývalého slovenského prezidenta
Jak se může stát z člověka, který 100 hodin týdně umývá dlaždice za 4 $ na hodinu úspěšný manažer, úspěšný filantrop a dokonce prezident? Jaké vlastnosti takový člověk musí mít, aby se stal takovou osobností? Dvě věci. Pokora a odvaha.
Ve 27 letech se Andrej Kiska, tehdy vystudovaný elektrotechnický inženýr, rozhodl přestěhovat do Ameriky. V Americe pracoval 100 hodin týdně za 4 $ na hodinu a 7 měsíců v kuse bez jediného dne volna. V bytě, kde v noci na sobě zabíjel šváby. Po roce a půl se rozhodl vrátit zpátky. Co ho tato zkušenost naučila? Pokoru. Do Ameriky odcházel jako inženýr, který chodil do práce v obleku. V Americe čistil dlaždice. Život každého z nás je v sinusoidách. "Jednou jste nahoře, daří se, práce, rodina vztahy a lusknutím prstu propad."Každý z nás to zažívá a co je důležité si uvědomit, že za každým úspěchem je nekonečné množství neúspěchů a pádů. Nezapomínejte na vědomí toho, že přijdou období, kdy se dařit nebude.
Po návratu z Ameriky založil firmu, ze které se po 14 letech podnikání stala velmi úspěšná firma. Stal se tak úspěšným podnikatelem. Být bohatý není hřích, pokud si je člověk vědomý toho, že se má se svým úspěchem podělit s těmi, kteří tolik štěstí neměli. Je morální povinností úspěšných lidí pomáhat. A tak se rozhodl prodat firmu a věnovat se pomoci lidem. Založil neziskovou organizaci Dobrý anděl, která pomáhá rodinám s dětmi, kde jeden z nich má rakovinu nebo jinou těžkou chorobu a dostanou se do těžké finanční situace. Jakmile člověk začne pomáhat druhým, pochopí, o čem život je.
Když už byl úspěšných manažerem i filantropem, chodili za ním politici, ať se připojí do jejich politické strany. Zprvu odmítal, ale po uvědomění si, že pokud chce ve společnosti opravdovou změnu, musí to jít shora, mu nezbylo nic jiného. Vždy se stavěl za hodnoty, které jsou pro společnost důležité. "Každý člověk si zaslouží šanci mít lepší život. Nesmíme dovolit, aby nebyly dodržovány základní životní hodnoty. Vždy udělejme jasnou hranici mezi zlem a dobrem a nebojme se pojmenovat zlo. Na to, aby zvítězilo zlo, stačí, aby dobří lidé nedělali nic."
To byla přednáška Andreje Kisky na posledních ročníku konference Leadership v Brně v roce 2019. Potlesk ve stoje nechyběl. A pokud máte čas 22.10., zveme vás na další ročník konference Leadership, která tento rok bude pouze online. 7 řečníků, jedno odpoledne a myšlenky, které můžou změnit svět. Koukněte na program konference a budeme se na vás těšit.
Autor: Aneta Martinek
Témata článku: Firemní rozvoj, Leadership
Související články:
- Co nás odrazuje od práce?
- První zaměstnanci, až potom zákazníci - hlavně ve službách
- Zlatý řez a logodesign?
- Vnitřnosti automobilu se hýbou
- 5 kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem
- Klíč k vyjednávání
- Nevíte PROČ? Raději přestaňte podnikat.
- Začněte s PROČ
- VUT - mezinárodní lesk bez lesku?
- Jak komunikovat a prodávat firemní vizi