Všechny články

Článek 5 kroků k tomu, jak zachránit vztahy ve firmě a být lepším šéfem

Vztahy na pracovišti výrazně ovlivňují naši spokojenost a tím i pracovní výkony. Řada manažerů si to ovšem neuvědomuje a personální otázky odsouvá stranou. Na co se zaměřit, abyste ve firmě vybudovali pozitivní a přátelskou atmosféru?

Autor:

Šéf mě nepochválí. Pracuji víc a nikdo si toho nevšimne. Já makám a ostatní se flákají. Právě takové negativní pocity a řadu dalších zmiňovali zaměstnanci v nedávném průzkumu společnost LMC. Vztahy na pracovišti řešíme skoro stejně často jako vztahy rodinné.

Jenže řada manažerů tráví většinu času provozními záležitostmi a personální stránku řadí do pozadí. Budování vztahů pro ně nebývá prioritou. Stejným způsobem jako investují do údržby hmotných aktiv (tedy například do strojů, nemovitostí), je potřeba kultivovat sociální kapitál v organizaci, tedy vztahy a firemní kulturu.

1. Upřímný zájem o lidi

Zajímejte se o to, jak se cítí váš tým, co lidi těší i trápí. Smiřte se s tím, že někdy je ve vašich silách jejich problémy řešit a jindy ne. Většina lidí však váš zájem, pokud je upřímný, ocení. Znáte jména dětí a partnerů vašich kolegů? Znáte jejich koníčky?

2. Nebuďte virtuální leader

Vztahy nevytvoříte přes e-maily, skype ani telefon. Nebuďte virtuální leader. Mějte otevřené dveře do kanceláře. Mějte v diáři pravidelná okna, kdy s vámi lidé mohou cokoliv řešit. Uvědomte si, že budování vztahů je podobné posilování svalů. Je důležitá hlavně pravidelnost. Efektivní leadership je kumulací drobných a pravidelných činností, všímavosti, podpory a pomoci.

3. Upřímná zpětná vazba

Kvalitu vztahů posiluje autentická a upřímná zpětná vazba, ač mnohdy nepříjemná. Je to podobné jako jít do ledového bazénku po sauně. Nejdříve vystupujeme z komfortní zóny, po chvíli však cítíme úlevu. Stejně je to se zpětnou vazbou, jejím smyslem je rozvoj. Pokud máte problém vytknout svým zaměstnancům vše, co vám leží na srdci, zkuste knihu Radikální otevřenost od Kim Scottové.

4. Týmový flow-lístek

Ukazuje se, že lidský optimismus se dá trénovat a zvyšovat. Jedním ze způsobů je uvědomělé zapisování pozitivních životních momentů na takzvané flow-lístky. Organizacím doporučuji vytvořit kanál (například skupinu na FB, Whatsappu) či místo (zeď, nástěnku), kde se cíleně budou sdílet pozitivní události. Co to může být? Klientské příběhy, vtipné historky, dokončené projekty. 

5.  Transparentnost

Z praxe se ukazuje, že lidé nechtějí o všem rozhodovat, ale mají rádi transparentní informace. Například ve společnosti Google je otevřenost jednou z hlavních hodnot, což se propisuje do firemního přístupu. Zaměstnanci tam sdílí zápisy nejdůležitějších bodů a myšlenek z porady vedení a mají možnost se jednou týdně zeptat na cokoliv ohledně fungování společnosti.

 

 

A pokud se o leadershipu chcete dozvědět více, 19. září pořádáme 4. ročník konference LEADERSHIP Praha. Mezi řečníky vystoupí Petr Ludwig, zakladatel GrowJOB Institute, zpěvák a skladatel Daniel Landa nebo Karel Kováš alias KOVY, jeden z nejúspěšnějsích českých YouTuberů. Více informací na www.leadership-praha.cz.

A za přečtení článku vám na registraci dáváme 30% slevu na vstup :) Slevový kód CLANEK30 zadejte při registraci do poznámky.