Všechny články

Článek PŘEDSEVZETÍ: Pět důvodů selhání a jak je úspěšně vyřešit

Dáváte si novoroční předsevzetí, nebo jste na ně kompletně rezignovali? Snad vždy se předsevzetí snáze dávají, než po celý rok dodržují. Ale ani opakovaný neúspěch by se neměl stát důvodem k rezignaci na změnu a vlastní rozvoj.

Autor:

Klíčový problém u předsevzetí je, že si naivně myslíme, že chvilkové odhodlání něco změnit zafunguje jako jakási kouzelná hůlka – mávneme jí 1. ledna a od té doby jsme proměněni. Bohužel je to právě tato naivita, na kterou doplácíme.

Nic však není ztraceno – ať už tyto řádky čtete na Nový rok, nebo kdykoli jindy. Níže uvedené myšlenky totiž neplatí jen pro období předsevzetí, ale vztahují se k jakékoli změně, o kterou člověk usiluje.

Pojďme tedy na věc!

 

1. VE SKUTEČNOSTI NIC MĚNIT NECHCETE, NEBO DOKONCE NEPOTŘEBUJETE

JAK TO VYPADÁ?

Lidé si často určují předsevzetí, protože si myslí, že by měli – ať už hubnout, běhat, nebo zdravě jíst apod. Ve skutečnosti jsou však, a možná to zní poněkud překvapivě, spokojení právě tak, jak na tom jsou. Akorát, pokud byste byli v jejich kůži, dovedli byste si však něco takového připustit? Přiznat si toto sami před sebou chce pořádnou dávku sebevědomí. Výsledkem je, že k předsevzetím pak člověk přistoupí, jako když si koupí los pro štěstí: kdo ví, třeba to tentokrát klapne?! Sice spíš ne,ale to se nedá nic dělat. Třeba zase za rok.

CO S TÍM?

Za prvé, uvědomte si, že nemusíte měnit vůbec nic. Svět zůstane i nadále světem a váš život se stále může poměrně slušně odvíjet, přestože zůstanete právě takoví, jací jste teď. Každý na sobě přece nemusí pracovat. Pokud budete ale chtít, můžete změnit ledacos. Nemusíte! Jen můžete. Nezapomeňte na to, protože je snadné spadnout do samého „měl bych“ a „musím“. Nesmysl! Jediná dlouhodobě udržitelná pozice pro změnu je „chci“.

ÚKOL PRO VÁS

Napište si 5 oblastí, ve kterých byste si přáli se zlepšit. Následně vyberte jednu, na které vám záleží nejvíc. Krátce se zamyslete proč právě na ní? Ostatní oblasti nekompromisně škrtněte. Méně je zde víc.

TIP NA DALŠÍ ZDROJ:

KNIHA Nastavení mysli – Carol Dweck. Mindset je (téměř) vše. Naše snahy často sabotujeme ještě než začneme.

 

2. JSTE PŘESVĚDČENÍ, ŽE ZMĚNA JE HROZNĚ TĚŽKÁ

JAK TO VYPADÁ?

Párkrát jste na to šli trochu nepromyšleně a hlavou proti. Nevyšlo to a od té doby žijete v představě, že jste líní, neschopní, se slabou vůlí a že s něčím začít nebo skoncovat nemůže být jiné než nepřekonatelně těžké. A ono to pak, světě div se, skutečně těžké je. Podobná negativní pesimistická očekávání totiž fungují jako tzv. sebenaplňující se proroctví – očekávám, že něco dopadne špatně, čímž budoucímu neúspěchu tak trochu nahrávám.

„Pokud věříte, že to půjde, i když věříte, že to nepůjde, tak v obou případech máte pravdu.“          Henry Ford

CO S TÍM?

I kdybyste byli ti největší skeptici, tak v případě změny se bez trochy optimismu a pozitivních očekávání neobejdete. Pozor – nemyslím tím lacinou sebemotivaci ve smyslu „Já to dokážu, mám na to!“ Mám na mysli OTEVŘÍT se zprvu jen v představě, možná trochu nesměle, ale přece vážně              „A nemohlo by to nyní opravdu klapnout?“ Co když jsem cíli blíž, než si myslím?

Zároveň je dobré zaujmout postoj, že danou věc nepřestanete zkoušet, dokud se to nepodaří. Protože víte co? Máte neomezeně pokusů. Nikdy tedy nepřestaňte zkoušet.

ÚKOL PRO VÁS

Namísto přesvědčování a manipulování sebou samým ve smyslu „Dokážu to!“ si najděte aspoň pět odpovědí na otázku „Proč by se mi daná věc tentokrát MOHLA podařit?“

DALŠÍ ZDROJ:

VIDEO Mnich David Steindl-Rast o vděčnosti. Tato přednáška určitě není přímo o předsevzetích, ale přesto je k našemu tématu užitečná.

 

3. DÁVÁTE SI NA TO PŘÍLIŠ MÁLO ČASU

JAK TO VYPADÁ?

Rozhodnutí uzraje 1. ledna a 7. ledna aby už vše dokonale fungovalo. Poznáváte se? Chci to všechno a chci to hned, zpívá Freddie Mercury ve slavné písni Queenů. Chtít všechno a chtít to hned je bohužel cesta k neúspěchu.

CO S TÍM?

Zapracovat jakoukoli drobnou změnu je v dnešní hektické době velmi náročné. A my nejsme roboti. Nejde o lenost nebo slabou vůli, pokud například své stravovací návyky nedokážete kompletně překopat ze dne na den. Lidí, kteří něco takového dokážou, je mizivé procento.

Můžete se zamyslet: Když byste na vybudování neprůstřelného návyku, který vám vydrží navždy, pracovali řekněme šest měsíců, byl by to dobrý, nebo špatný výsledek?

Možná docela dobrý, co myslíte? Neříkám tím, že váš horizont má být právě šest měsíců. Co říkám je, že to propánakrále nemůže být jeden týden! Berte to tak, že s dostatečně štědrým časovým horizontem zvyšujete šanci na úspěch – budete jednat s rozvahou a ne zbrkle. Dopřejete si prostor začít nad vaším návykem lépe přemýšlet. Promyslet strategii, jak na to půjdete. Přečíst si knížku, jít na kurz, propojit se s odborníkem. Když krom síly zapojíte také váš rozum, mazanost a trpělivost, tak vaše šance na úspěch s předsevzetími prudce stoupají.

ÚKOL PRO VÁS

Odpovězte si na otázku: maximálně kolik měsíců jsem schopen investovat do vybudování návyku, pokud by mi tento návyk spolehlivě vydržel následujících třeba 10 let?

 

4. NEVÍTE, JAK ZMĚNA VYPADÁ A CO BUDETE KONKRÉTNĚ DĚLAT

JAK TO VYPADÁ?

Letos zhubnu. Letos přestanu kouřit. Letos konečně budu studovat angličtinu. Připadá vám to jako dobré předsevzetí? Pak vás musím vyvést z omylu, protože hůře snad předsevzetí ani formulovat nejde!

CO S TÍM?

Přečtěte si tento úryvek z Alenky v říši divů:

„Řekla bys mi, prosím, kudy se odtud dostanu?”

„Záleží na tom, kam se chceš dostat.“

„To je mi jedno kam.“

„Pak je jedno, kudy půjdeš.“

Lewis Carroll

Když váš mozek nebude vědět kam jde, tak tam rozhodně nedojde. Seznamte se s klíčovým pojmem: implementační záměr. Znamená to, že čím konkrétnější představu o něčem máte, tím větší šance je, že se tam dostanete. Nemusí to být nic velkolepého. Ale musí to být představitelné a konkrétní. Líp pak pracujeme s časem, zdroji, předvídáme a předcházíme potížím a celkově se na naší cestě lépe orientujeme. To je důležitější než vše stavět na tom, že se neustále k něčemu „muset dokopat“.

U konkrétního předsevzetí a návyků si musíte opakovaně odpovídat na otázky jako „Co konkrétně chci?“ „Do kdy?“ „V jaké podobě?“ „S kým?“ „Jak to má vypadat?“ „Kde to budu dělat?“ „Kam půjdu?“ apod.

Příklad slušně formulovaného předsevzetí:                                                                                                  31. 3. budu schopný běžet v kuse 60 min v tempu 5:30 min/km.

ÚKOL

Stanovte si konkrétní podobu vašeho předsevzetí. (Opakuji: nemusí to být velkolepé a zavazující, jen to musí být dostatečně konkrétní. A je zcela v pořádku s postupemčasu počáteční představu upřesnit nebo upravit. Já to dělám stále.  A tak je to ok.

DALŠÍ ZDROJ:

KNIHA Atomové návyky – James Clear. Klíčová kniha k tématu budování návyků.

 

5. NEMÁTE ŽÁDNÝ SOLIDNÍ PLÁN

JAK TO VYPADÁ?

Řeknete A (např. chci uběhnout 10 km v čase xy), ale nedodáte k tomu B (např. první týden udělám X, druhý týden Y, třetí týden Z atd.) Chvilku na předsevzetí sice vydržíte pracovat, dokud jej máte v čerstvé paměti a dokud vydrží setrvačnost z novoroční motivace. Třetí týden ale už nevíte, co byste vlastně měli dělat.

CO S TÍM?

Potřebujete koukat vždy na dostatečně předvídatelné a představitelné období před vámi – vaše pozornost by měla být upnutá vždy na nadcházející jeden nebo dva týdny před vámi, ve kterých byste měli mít poměrně jasno, co vás čeká. (Třeba v IT vývoji se těmto obdobím říká sprint).

V praktické rovině to znamená, že si např. v neděli večer na 15 min sednete, otevřete kalendář a na následující týden nebo dva si napíšete: kdy, co, kde, s kým, na jak dlouho, v čem a kam půjdete dělat to, co je vaším předsevzetím. Za jeden nebo dva týdny se ohlédnete (bez posuzování a kritiky sebe sama) a naplánujete si další období. Buď uberete, nebo přidáte. Dělejte tohle z týdne na týden a já vám garantuju, že za pár měsíců budete koukat.

Ilustrativní příklad: v neděli večer si naplánujete, že

  • v pondělí půjdete na 30 min hned po práci běhat do Stromovky,
  • ve středu půjdete ráno po probuzení a před snídaní na 20min svižnou procházku,
  • v pátek půjdete do Šárky na 60min kombinaci chůze/běh
  • a v sobotu dopoledne si dáte 10 dřepů, 10 kliků a 10 angličáků.

Připadne vám to málo? Měli byste teoreticky na víc? Pokud předsevzetí zavádíte jedno za druhým, tak si tam přidejte třeba 3 h běhu denně. Nicméně tento dokument čtete spíš proto, že to s předsevzetími takové terno u vás není, že? Takže vám dobře radím – méně je více. U návyků je to většinou tak, že to buď půjde po dobrém, nebo vůbec.

ÚKOL

  1. Rozhodněte se, jestli vám vyhovuje plánování na 1 nebo 2 týdny dopředu.
  2. Naplánujte si, co konkrétně chcete dělat v prvním období.
  3. Zaneste si do kalendáře opakující se událost na neděli večer (případně pátek odpo nebo pondělí ráno) na naplánování dalšího období.
  4. S odstupem týdne nebo dvou si vyhodnoťte, jak to šlo, a naplánujte si další období.
  5. Někam si to všechno pište. Do poznámek v mobilu, do sešitu nebo kalendáře. Je to jedno. Nejde ani tak o to, jestli jedete podle plánu, ale o to, že pro návyk NĚCO neustále děláte. Vydržte takto pár měsíců a progres bude znát.
Pokud byste byli v pokušení toto pravidelné plánování přeskočit, tak se vsadím, že po návyku brzy nebude ani památky. Nejde ani tak o čas strávený nad plánováním, jako o to, že návyku na pravidelné bázi věnujete pozornost. Časem jej možná potřebovat skutečně nebudete, ale první 2 až 3 měsíce se to skutečně vyplatí.

 

ZÁVĚR

Držím vám palce! Hlavně si to nedělejte těžší než to musí být. Vybudovat jakýkoli návyk skutečně není těžké v tom smyslu, jak si to většina lidí představuje. Není to tolik o vůli, motivaci a disciplíně. Přesto to něco vyžaduje. Co? Úplně se na to nevykašlat, trochu nad tím přemýšlet a pak konat – pozvolna, ale vytrvale. Ať se daří! 

Pokud budete mít nějaký dotaz, tak mi napište nejlépe na Instagramu @lukhavran, případně na mail lukas.havranek@growjob.com


Naplánujte si svůj další osobní růst s námi. Podívejte se na náš seznam webinářů, workshopů a akademií a najděte si to pravé pro vás.